Книга: папір чи пластик, або «Гутенберг проти кіборга»
Колись люди переселились з печер у будинки, пересіли з коней у автівки, викинули самовари та купили електрочайники. Чи прийшов час поміняти паперову книгу на електронну? І що ж воно таке: анахронізм чи все-таки традиція? Дана ситуація – як батарейка: з одного боку «плюс» з іншого «мінус». Спробую розібратись…
Кодова назва моєї операції – «Буквар» (book war). Походив я по місту, подивився, що люди читають. Ну а що можуть читати в громадському транспорті? Детективчики, любовні романи і т.п. Толстого чи Шекспіра тут не часто зустрінеш. І тут на сцену виходять електронні книги: легкі, компактні та зручні. А там і сім томів Пруста, і Ругон-Маккари, і тлумачний словник, і «Енциклопедія юного джентльмена». Все це ти носиш у одній руці. Але чи можна вважати електронну книгу повноцінною?
Коли Гутенберг винаходив книгодрукування, він і не уявляв, що папір можна буде замінити пластиком і скоріше за все назвав би електронну книгу сурогатом. Знаєте, а я його підтримаю, і на це у мене є свої причини. Може й дивно, але я отримую задоволення від блукання між рядами книг у крамниці. Я один такий? Паперову книгу можна подарувати другу, в ній же написати своє привітання. А у випадку з електронною прийдеться створювати додатковий файл «привітання.doc». Паперова книга, чашечка кави, м’яке крісло – це для мене ціла церемонія, а замінити звичайну книгу електронною – ніщо інше як профанація. Можливо мій консерватизм видається смішним, а я сам виглядаю старомодним. Але якщо усі книги з моїх полиць замінити однією електронною, я буду почуватись, як людина, чиїх друзів замінили роботами.
Тепер подивімося на все з іншого боку. Але ж і у електронній книзі є свої плюси. Взяти, наприклад, гіпертекст: набагато легше переходити за посиланнями у словнику лише натиснувши кнопку, а не гортати сотні сторінок. Читали «Дамаскин» Павича? Після закінчення кожного розділу читачу пропонується вибрати продовження самостійно. Звичайно, таке нелінійне читання буде зручнішим саме у електронному форматі.
А це замість висновку:
Вибрати папір чи пластик – справа ваша. Я не знаю, хто переможе у цій битві, час все розставить на свої місця. Я за інше переживаю: таке протистояння видається дрібницею на фоні всезагальної байдужості до читання. Але це вже зовсім інша історія…
я вибираю пластик! хоча робити записи в електронному органайзері досі не навчилася...
не переживайте і не поспішайте вчитись. скоро це можна буде робити силою думки =)
і розкладку клавіатури переключати теж? бо мені вже набридло скакати між 4 мовами...
"між 4 мовами..." – типова ситуація для ін'язівців
ну ви ж знаєте, що всі ми звідти
Ви питали, чого бракує. Я б відповіла – чогось нового. Але ви обрали есеїстичну форму і абсолютно її дотримались, тож мій закид недоречний. Як казав один мій друг "глупо критикувати не-вірш за те, що це не вірш" (йшлось про блог запис, який розсварили як поганий вірш).
"Але ж і у електронній книзі є свої плюси" – фраза для рубрики "Здібні булочки" в "Друзі читача,) Це про що йдеться, про підручник з математики? Чи про те, що електронної книги є свої плюси?:)
Хибний штамп, що в метро читають тільки "легку" літературу. Зверніть увагу, чи не половина транспортних читачів – студенти, значна частина – гуманітарії. Тож груба класика там трапляється частенько,).
Влучний епізод із присвятою другу.
Але мене, захланного читача електронної книжки, ви не змусили навіть призадуматись,) бо мені з кавою чудово собі йде моя електронна книжка, і гортати зручніше.
Поки що конкуренцію з є-буком виграють лише книжки-артефакти. Навіть якщо невдовзі і навчаться добре відтворювати ілюстрації, нестандартну верстку, то є ж іще фактура паперу, оправи...
Усе – на мою думку: я не маю журналістської освіти, тож усе сказане ґрунтуєтья на моєму приватному розумінні, а не затверджених канонах:).
ну зате на е-книжку кави не виллєш... і ремонтувати її дорого.
Я б не критикувала аж так категорично. Тема справді не нова, зате є симпатичні словесні ігри, що вселяє оптимізм. Принаймні, в мене вселяє.
Що, правда різко? Я взагалі-то похвалила, якшошо))) А то вже по темі сперечалась, це ж не критика.
Прояснюю: загалом сподобалось, тому поставила у вибране, і тому ж виділила дрібні вади,)
Тьфу-тьфу-тьфу, каву на книжку!! Я її на ліжко ллю, нашо ж на книжку О:)
критиці я завжди радий. дякую. а як же ще виправляти помилки, які сам не помічаєш?
кажуть, що після бою кулаками не махають. але:
-буккросинг: з флешками чи як?
-хочеться в туалет, а в руках не паперова книга. халепа!
-крута цитата з IT Crowd: "Вибачте, Ви з минулого?"
чому я це раніше не вписав?
і ще: я чогось переживаю за стиль та логіку викладу більше ніж за актуальність теми.
А стиль та логіка викладу мені здалися дуже непоганими)
Люблю і те і те. Погоджуюся з автором, що паперова книга – це щось... Більш особисте, "справжнє"...) А на відпочинок закидую все на плеєр чи телефон, щоб не навантажувати і без того повну сумку))