категорії: блоґ-запис

Книга: папір чи пластик, або «Гутенберг проти кіборга»

 Колись люди переселились з печер у будинки, пересіли з коней у автівки, викинули самовари та купили електрочайники. Чи прийшов час поміняти паперову книгу на електронну? І що ж воно таке: анахронізм чи все-таки традиція? Дана ситуація – як батарейка: з одного боку «плюс» з іншого «мінус». Спробую розібратись…

Кодова назва моєї операції – «Буквар» (book war). Походив я по місту, подивився, що люди читають. Ну а що можуть читати в громадському транспорті? Детективчики, любовні романи і т.п. Толстого чи Шекспіра тут не часто зустрінеш. І тут на сцену виходять електронні книги: легкі, компактні та зручні. А там і сім томів Пруста, і Ругон-Маккари, і тлумачний словник, і «Енциклопедія юного джентльмена». Все це ти носиш у одній руці. Але чи можна вважати електронну книгу повноцінною?

Коли Гутенберг винаходив книгодрукування, він і не уявляв, що папір можна буде замінити пластиком і скоріше за все назвав би електронну книгу сурогатом. Знаєте, а я його підтримаю, і на це у мене є свої причини. Може й дивно, але я отримую задоволення від блукання між рядами книг у крамниці. Я один такий? Паперову книгу можна подарувати другу, в ній же написати своє привітання. А у випадку з електронною прийдеться створювати додатковий файл «привітання.doc». Паперова книга, чашечка кави, м’яке крісло – це для мене ціла церемонія, а замінити звичайну книгу електронною – ніщо інше як профанація. Можливо мій консерватизм видається смішним, а я сам виглядаю старомодним. Але якщо усі книги з моїх полиць замінити однією електронною, я буду почуватись, як людина, чиїх друзів замінили роботами.

Тепер подивімося на все з іншого боку. Але ж і у електронній книзі є свої плюси. Взяти, наприклад, гіпертекст: набагато легше переходити за посиланнями у словнику лише натиснувши кнопку, а не гортати сотні сторінок. Читали «Дамаскин» Павича? Після закінчення кожного розділу читачу пропонується вибрати продовження самостійно. Звичайно, таке нелінійне читання буде зручнішим саме у електронному форматі.

А це замість висновку:
Вибрати папір чи пластик – справа ваша. Я не знаю, хто переможе у цій битві, час все розставить на свої місця. Я за інше переживаю: таке протистояння видається дрібницею на фоні всезагальної байдужості до читання. Але це вже зовсім інша історія…